BIOGRAFIE

Náš příběh

 

MUZIKANTI 


Ve strážnické cimbálové muzice DANAJ jsme si blízcí - generačně i muzikantsky; to je také důvod, proč je takřka zakládající parta dodnes spolu.
Těší nás HRÁT, snažíme se pěstovat od dětství vštěpovaný a rozvíjený smysl pro krásu lidové muziky. Bohaté písňové sbírky i zapomenutá čísla starých muzik jsou pro nás stálým inspiračním zdrojem.


Vnímáme je ale JINAK, jsme vesměs muzikantsky školení, naše harmonické cítění je oproti starým hudcům bohatší... Přesto se snažíme písničkám neublížit, věříme, že i přes jejich hudební zpracování neztrácejí svoji krásu.Máme radost, když můžeme BAVIT a POBAVIT, vinné sklepy jsou bezesporu prostředím z nejvhodnějších; máme radost, že na našich koncertech posluchače


ZAUJMEME, plné sály jsou toho důkazem; máme radost, když moravskou muzikou ZPESTŘÍME atmosféru vernisáží a výstav, rautů, oslav i jiných společenských událostí; máme radost z možnosti trvale ZACHYTIT naše muzicírování - počet šesti zvukových nosičů zdaleka není definitivní; máme radost, že o naši muziku stojí i ve světě - UKÁZALI jsme ji téměř celé Evropě

 

TANEČNÍCI 


V roce 1998 jsme založili malou taneční skupinu. 3-7 párů (manželských) zpracovává taneční folklor strážnického Dolňácka a regionů okolních. Jejich standardní krojové vybavení je však ozvláštněno. Starobylým půvabem dýchají rekonstruované kroje ze Strážnice a Vnorov - oba ze začátku 19. století.