Cimbálová muzika DANAJ - PROGRAM

PROGRAM

Co jsme udělali
PÍSNIČKY Z MALÍŘOVY PALETY
Život a dílo malíře Joži Uprky si hudbou, tancem,
obrazem i slovem připomenou Magdalena Múčková,
cimbálová muzika DANAJ se svými tanečníky, Jan Gajda,
Pavel Múčka, Nela Gajdová, Petr Galečka a Lubor Tokoš


Pisnicky z malirovy palety 

O programu

 

Nejslavnější malíř jižní Moravy Joža Uprka se narodil 26. října 1861. V roce 2000 vytvořila jeho pravnučka Magdalena Múčková společně se strážnickou cimbálovou muzikou Danaj multimediální projekt Písničky z malířovy palety. Jeho scénická podoba získala v následujícím roce hlavní cenu Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Na základě tohoto zajímavého tématu a jeho úspěšného uchopení vznikl také umělecký dokument Barvy a písně (Česká televize, 2002).
Je s podivem, že i v dnešní době je osobnost a dílo moravského kumštýře Joži Uprky pro mnohé velkou neznámou. V letošním roce si připomínáme 155 let od jeho narození. Proto se v tomto jubilejním roce rozhodli Magdalena Múčková s cimbálovou muzikou Danaj a hosty opět uvést úspěšný scénický program.
Projekci Uprkových obrazů doplněnou archívními fotografiemi a vyprávěním v ich-formě (Lubor Tokoš) provází lidové písně a tanec v podání strážnické cimbálové muziky Danaj a její Malé taneční skupiny, Magdaleny Múčkové, Jana Gajdy a předních pěveckých sólistů Slovácka.